Poptávka

Jak nejlépe prodat nemovitost

Prodat výhodně nemovitost nemusí být vůbec snadnou záležitostí
Prodám lépe bez realitky nebo prostřednictví realitního makléře? Napadne zřejmě každého prodávajícího. Jak prodat dům za co nejvíce peněz? Nepodvede mě makléř? Dostanu za nemovitost méně peněz, když ji prodá makléř? Tyto otázky jsou zcela oprávněné a mám pochopení pro každého prodávajícího, že si je často pokládá.

Všechny pochybnosti a otázky vyplývají z toho, že prodávající nemá žádnou osobní zkušenost s prodejem nemovitosti. Jediné co má, jsou zprávy z internetu nebo ty, které „jedna paní povídala“. V tomto článku vám přiblížím možnost, jak nejlépe prodat dům. Pro názornost celý proces prodeje nemovitosti osvětlím na práci realitního makléře. Věřím, že vám to přinese hlavně klid a ubezpečení v tom, že svěřit prodej nemovitosti do odborných rukou je tím nejlepším způsobem, jak nemovitost zhodnotit na maximum a ušetřit si velké starosti.

 

DATA | sona-husakova-jak-nejlepe-prodat-nemovitost.jpg
Jak nejlépe prodat nemovitost

Kolikrát za život prodáváme dům nebo byt? Většina pouze jednou. A většinou jde o největší majetek, který člověk má. Jde doslova o miliony. Každý hledá cestu, jak nejlépe prodat svůj dům. Řada lidí si myslí, že nejvýnosněji si svůj byt či dům prodají sami, „bez realitky“. Protože o domě vědí všechno a nechtějí si ponížit zisk o provizi makléře. Zpravidla ale netuší, co všechno takový prodej domu obnáší? Jaké kroky musí udělat, v jakém pořadí, na co si dát pozor, aby při prodeji nemovitosti spíše netratili či o peníze dokonce nepřišli? Napadne mě vždy přirovnání k lékařům: taky si nevyvrtám zub a neudělám si pěknou plombičku sama, i když své zuby znám velmi dobře. Přeci si nebudu operovat koleno, když tomu vůbec nerozumím. Nechám to na odbornících a jejich týmu.

Realitní makléř je odborník. Má zkušenosti a tudíž ví, jak prodat nemovitost. Umí velmi jasně zvolit nejvhodnější kroky pro uskutečnění prodeje nemovitosti za co nejvyšší cenu. A nedělá tu práci sám, ale má kolem sebe tým – další odborníky.

Realitní makléř spolupracuje s fotografem s profesionálním vybavením, s kameramanem na přípravu videoprohlídky, s řemeslníky při opravě nemovitosti, s homestaging konzultantem při přípravě interiéru, s technickým dozorem při posouzení stavby, s právníky při přípravě smluv a úschově kupní ceny, má skvělé komunikační schopnosti, které využije pro vzájemnou shodu kupujícího a prodávajícího.

Základem úspěšného prodeje domu je příprava

Celá výše popsaná rozsáhlá příprava vede k perfektní prezentaci nemovitosti, která vzbudí zájem a přivede řadu zájemců o koupi nemovitosti. Při dobře nastavené výchozí nabídkové ceně se konečná prodejní cena často navýší a prodej se uzavře za krátký čas.

Není to pohodová a klidná představa? Jaký rozdíl proti scénáři, kdy si majitel sám nafotí telefonem byt a nasadí cenu, se kterou „zkusí prodat za co nejvíc“. A protože pak zájemci o koupi na takto nabízenou a předraženou nemovitost nereagují, musí jít majitel pomalu a jistě s cenou dolů. Tímto způsobem si vlastník celý prodej časově prodlužuje a snižuje hodnotu nemovitosti. Lépe je pracovat s modelem možného zvyšování ceny, má řadu výhod. Psychologie prodeje při snižování ceny působí v neprospěch prodávajícího. Zájemci si mohou myslet, že má nemovitost nějaký skrytý problém (konstrukční, právní apod.), nebo očekávají ještě další snižování, když už se jednou slevilo a dům se prodává tak dlouho. Scénáře jsou různé.

Váš realitní makléř je tedy spojením více služeb v jedné, a celek vám má zajistit bezpečný prodej nemovitosti za co nejvyšší cenu. Nebojte se, že bych jako váš výhradní realitní makléř neprodávala nemovitost za co nejvyšší cenu. Motivace je zde stejná, jako u majitele. Proto i já přemýšlím, jak nejlépe prodat nemovitost. Odměnou makléře je totiž provize, která se počítá z dosažené kupní ceny. Průměrná provize je 3-5 % podle individuálních smluvních podmínek zakázky.

Jako váš realitní makléř vás provedu celou transakcí od A do Z. Znám i řadu specifik, které jsou těžké právně či s ohledem na domluvu financujících institucí obou stran. Například běžnou otázkou, kterou řeším u svých klientů je „jak prodat nemovitost s hypotékou“.

Budu vědět vše o nemovitosti, budu vědět hodně o vás, budu vědět hodně o zájemcích. Všechny kroky sladím tak, aby kupní smlouva, smlouva o úschově i úvěrová smlouva kupujících na sebe správně navazovaly. Jsem právnička, proto máte velkou výhodu, že tohle vše vám pohlídám. Budu vás o všem informovat, abyste mohli udělat dobré rozhodnutí a prodat nemovitost kvalifikovanému zájemci. Kvalifikovaným zájemcem totiž není ten, kdo řekne, že chce koupit. Tím správným zájemcem je ten, u kterého prověřím finanční možnosti k nákupu. Pokud bude financovat hypotékou, tak důkladně prověřím, že hypotéku získá. Tím se vyhneme situaci, kdy se samoprodejci domluví se zájemcem, nemovitost mu rezervují a zájemce za dva měsíce ukončí koupi, protože nezískal hypotéku. Majitel přišel o dva měsíce času a ostatní potenciální bonitní zájemce, kteří si za tu dobu vybrali něco jiného.

A po prodeji vám pomůžu dotáhnout daňové a jiné povinnosti a vy můžete být v pohodě.

Pokud řešíte otázku „jak nejlépe prodat dům“, pak po makléři požadujte:

  • otevřenost

  • informovanost

  • dobré reference

  • transparentnost

  • spolehlivost

  • profesionalitu

  • odborné znalosti

  • komplexní vyřízení převodu

  • právní zázemí

Nezapomeňte, že se svým makléřem strávíte minimálně tři měsíce. Na prodeji nemovitosti spolupracujete tedy s tím, s kým si sednete lidsky. S kým sdílíte stejný postoj a z koho cítíte, že vás nenechá na holičkách.

Pak při vzájemné spolupráci opravdu docílíte pohodového prodeje nemovitosti za co nejvyšší cenu.

Pokud se vám tento přístup v rámci prodeje nemovitosti líbí, ráda se s vámi seznámím a můžeme si pohovořit o vašich přáních a představách spojených s prodejem.

Soňa Husáková - videopředstavení

Referenční prodeje nemovitostí

Zrealizované obchody